Recyklace, recyklace, recyklace

Pro největší efektivitu doporučuji nechat dítě dívat dlouhodobě pořád na ten samý seriál. (Já doporučuju Peppa pig.)

Nemyslím tím pořád dokola jeden konkrétní díl, ale jeden seriál a klidně všechny jeho série. Až se dodívá na poslední díl poslední série, začněte zase znovu.

Peppa Pig má k dnešnímu dni 6 sérií a je to jeden z důvodu, proč je k tomuto účelu tak perfektní.

Dítě si zvykne na to, jak jednotlivé postavy mluví. 

Pokud by se dítě mělo každý den 20 minut dívat na něco jiného, stráví velkou část dívání se tím, že se snaží zorientovat v příběhu, v postavách i přivyknout uši na to, jak jednotlivé postavy mluví. Pokud se dívá každý den na stejný seriál, byť jiný díl, na to všechno už je zvyklé.

Dítě už má očekávání, kam se příběh bude ubírat, když slyší nějakou postavu mluvit, ví, o koho se jedná, je zvyklé na přízvuky postav. Neztrácí tak čas orientací a od první sekundy se má mozek čas věnovat jiným důležitým věcem, jako je například pochopení a porozumění příběhu. 

Což je skvělé, protože při každém dalším opakování začínají příběhu rozumět víc a víc. Mají už jisté znalosti, rozumí nějaký slovíčkům, začínají se orientovat v reáliích a začínají si příběh o to více užívat. Začnou chápat některé vtipy, mají své oblíbené postavy, dokáží odhadnout, co se bude dít nebo co a kdy která postava řekne.

Pokud bychom tomto bodě přešli na nový seriál, nic z toho bychom jim neumožnili a nedostaly by tak prostor do jazyka skutečně začít pronikat.

Znalosti se recykluji. 

Ať už je to kniha, seriál nebo film, každé medium nutně opakuje pořád určitou slovní zásobu. Tím, ze se bude dítě dívat pořád na ten stejný seriál, je vystavováno ucelené konzistentní slovní zásobě a znalosti se mají možnost se pořád opakovat a upevňovat.

Já tomu říkám recyklace.

Tam se známé slovíčko objeví v novém spojení, v novém kontextu, tam se použije známá fráze v jiné situaci než před tím… tím si neustále dítě rozšiřuje znalosti a chápání jazyka, recykluje to, co už zná a nabaluje na to nové informace a možnosti použití.

Čím déle se bude dítě dívat, tím více bude schopné se posunout z vnímání jednoduchých a jasných věcí k těm méně jasným a pokročilým a začne se soustředit na ně.

Při prvním dívání možná zaregistruje slovo Hello. V dalším díle zase uslyší slovo Hello, které už zná, ale najednou někdo řekne Hello, Peppa. Zní to velmi primitivně, ale věřím, že takto to funguje a samozřejmě také u obtížných spojení a frází.

Dejte tomu čas

Že by vás to jako rodiče nebavilo? Nechte to na dítěti. Vsadím se, že pokud jim dáte možnost, vaše děti to bude bavit dlouho. 

My jsme se dívali na Peppu na českém Netflixu, kde je momentálně 5 sérii. Jeden díl sestává ze 4 krátkých epizod a dohromady tak má jeden díl asi 18 minut. Když jsme došli za několik týdnů na konec 5. série, začali jsme zase tou první.

Dvouletému dítěti je totiž jedno, že dívá znovu, s velkou pravděpodobností toho spoustu v tomto věku už zase zapomnělo a většina dětí Peppu tak miluje, že se prostě budou jen s nadšením dívat. Navíc, a to asi potvrdí většina rodičů, malé děti obecně preferují dívat se pořád na to samé znovu a znovu.

Naše dcera se takto dívala na Peppu každý den od 2 do 5 let. Každý večer před spaním nebo před večeří místo večerníčku. Jak byla starší, dívala se i na jiné věci nebo se dívala na Youtube na další série Peppy, které na Netflixu nejsou. Ale každý večer jsem se vrátili k Peppě jako k opěrnému bodu, díky kterému si upevňovala a reycklovala všechny znalosti. I ty nabrané odjinud.

Kolem 4,5 let znala téměř všechny díly nebo alespoň dlouhé části zpaměti a také všemu rozuměla. Jazyk se ji tak nedostával do hlavy po jednotlivých slovíčkách, jako při klasickém učení cizích jazyků, ale po celých spojeních a dlouhých frázích, které perfektně propojuje a používá.

Kolem 5. roku dcera sama Peppu opustila, protože se dívá na jiné věci, ale sem tam se k ní ráda vrátí i teď.

Chcete dětem pustit něco jiného? Chtějí se dívat i na něco jiného? Ať se dívají, ale nevynechávala bych Peppu (nebo něco jiného, co sledují každý den) jako opěrný bod alespoň do té doby, dokud nezačnou jazyk aktivně používat a sami ovládat.

Pojďte se podělit o vaše zkušenosti a získat další inspiraci v naší fb skupince Děti umí anglicky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *